Перед складанням заповіту нотаріус ознайомлює особу, яка складає заповіт, з умовами спадкування відповідно до законодавства, так як після смерті заповідача змінити заповіт буде неможливо. Заповіт не обмежує і не скасовує право власності, незалежно від складеного заповіту особа в будь-який час може відчужити майно, яке згадується в заповіті. Новий заповіт змінює або скасовує попередній заповіт в тій частині, яка йому суперечить. Законодавець спадкування за заповітом зробив пріоритетнішим. Якщо є заповіт, то спадкування відбувається за ним, якщо заповіт не охоплює всього майна, тоді решту успадковується за законом.
Заповіти можуть бути різні, залежно від бажання і потреб осіб, які його складають. Зокрема : заповіт при свідках, заповіт подружжя, секретний заповіт, заповіт з умовою, заповіт з підпризначенням спадкоємців, заповіт з позбавленням прав на спадкування та інші.
При посвідченні заповіту від заповідача не вимагається підтвердження права власності на майно, що заповідається. Винятком є заповіт подружжя, коли нотаріусом перевіряється факт перебування майна у спільній власності подружжя.
Перелік документів, необхідних для оформлення:
У випадку посвідчення
Законодавством встановлений строк для заявлення своїх спадкових прав – 6 місяців з дня смерті особи. Протягом цього строку спадкоємець подає особисто заяву про прийняття спадщини або про відмову від неї за місцем останньої реєстрації місця проживання померлої особи. У разі, коли можливості особисто з’явитися до нотаріуса немає (наприклад, особа за кордоном або у відрядженні), тоді підпис на такій заяві від спадкоємця може бути засвідчений нотаріально іншим нотаріусом і надіслано поштовим зв’язком чи передано через представника по довіреності. Винятком із цього правила – 6 місяців- є випадок, коли спадкоємець був зареєстрований на момент смерті разом зі спадкодавцем. Тоді він вважається таким, що не пропустив встановлений законодавством строк і може звернутися до нотаріуса за оформленням своїх спадкових прав і після закінчення 6 місяців. Якщо особа пропустила цих 6 місяців і не була зареєстрована разом із померлою особою, тоді для заведення спадкової справи нотаріусу пред’являється рішення суду про продовження строку для прийняття спадщини , яке вступило в законну силу. Малолітня, неповнолітня, недієздатна особа, а також особа, цивільна дієздатність якої обмежена, вважаються такими, що прийняли спадщину, якщо не було подано заяву про відмову від прийняття спадщини.
Не можна частину спадкового майна прийняти , а від частини відмовитись. Тому, коли відомо, що в спадкодавця було багато різних зобов’язань, варто подумати чи приймати спадщину.
Перелік документів, необхідних для оформлення:
Нотаріусу для вчинення нотаріальних дій подаються документи тільки в оригіналі!
Не допускається вчинення нотаріальної дії у разі відсутності осіб – її учасників або їх уповноважених представників.
Необхідно подати:
У випадку, коли діє представник фізичної особи необхідно подати:
Необхідно подати:
Якщо юридична особа зареєстрована після 2016 року, то замість того, щоб надавати оригінал статуту та витяг (виписку), можна просто повідомити код опису - в такому випадку нотаріус зможе ознайомитися з документами он-лайн.
76018, Україна
м.Івано-Франківськ,
вул. Гаркуші, 11А/1
Пн-Пт: З 9.00-18.00 год.
Сб: По домовленості.
Нд: Вихідний
(0342)78-42-76
067 968 96 78
notariusulia@gmail.com